Solnessi Arhitektuurikirjastus | MAJA | ERAMU & korter | Projekt & Ehitus  
 
Eramu 
Korter 
Suvekodu 
Paarismaja 
Kortermaja 
Keskkond 
Elamus 
Persoon 
Sisekujundus 
Disain 
Näitus 
Linnalähedased asulad 
Klassika 
Väikevorm 
Uudis 
 
Võrdlused & valikud 
Projektialbum 
Materjalistuudio 
TOIMETUS 
TELLIMINE 
REKLAAM 
 
 
 
 
Apelsinitooni linnavärav Tallinna uuenenud bussijaam (0)
17.05.2013
Tallinna linnal on neli väravat: lennujaam, raudteevaksal, sadam ja bussijaam. Igaüks neist on ühe võrgustiku sisend linnakesk­konda, igaüks neist selle süsteemi arengu nägu.
Lennujaam korporatiivne ja kõrk, Balti jaam igavesti paremate aegade ootel, reisisadam ikka veel sügavas pohmellis. Bussijaam on nüüdseks saanud uue kuue. Küsimus on lihtne – mida tähendab uus?
Laudtee päevik (0)
17.05.2013
Emajõgi viskab Tartu kesklinnast läbi liikudes sakke, milles vesi põrkekallastest vähehaaval pinnast ära sööb, jättes samal ajal vaiksele vastaskaldale maha veega kaasa liikunud osakesi. Sadamateatri vastas kõrgel tammil kulgevale Annelinna kesklinnaga ühendavale jalakäiguteele oli kuristik külje alla jõudnud ja teeserv vajas tuge.
Elamualade välisvalgustuse planeerimine. (0)
25.10.2011
On privileeg elada laiuskraadidel, kus hämarik ulatab koidule käe ja suudame selgelt defineerida nelja aastaaega. Lisaks veel viiendat ja kuuendat, kui hästi tahta. On hetki, kus võib öösel ilma lambita rasvasemalt kirjutatud tekstigi lugeda, kuid enamuse ajast elame siiski valguse defitsiidis. Kuidas seda kompenseerida nii, et lahendus funktsionaalne ja ilus jääks, sellest räägib valgustusspetsialist Priit Tiimus.
Elu majade vahel (tihedamaks) (0)
21.10.2011
Hea linnaruumi tunnuseks on seal viibivate inimeste hulk ja nende vahel tekkivad positiivsed kontaktid. Selge ja lihtne kriteerium.
Eksklusiivintervjuu Andrew Wilsoniga (0)
21.10.2011
Palju on kritiseeritud meie “põllupealseid” külasid, kus elamine lage ja tuultele avatud. Mis siin ikka viriseda – ehk on nüüd käes õige aeg haarata ühiselt labidad ja hakata väliruumi uueks looma? Sügis on just sobiv aeg planeerimise alustamiseks. Et see protsess sujuvamalt kulgeks, näitasime Inglismaa aiandusgurudele valikut pilte Eesti elamutest ja küsisime nende arvamust ja juhtnööer.
LIFT11 – Linnainstallatsioonide festival Tallinnas (0)
21.10.2011
Linnainstallatsioonide festival LIFT11 on jõudnud oma haripunkti: Tallinna linnaruumi on selle suve jooksul loodud 10 eriilmelist installatsiooni ja interventsiooni. 2009. aasta suvel idanema pandud ideest on tänaseks välja koorunud omanäoline linnaruumi projekt. LIFT11 installatsioonid ja kogu festivali formaat on väga spetsiifiline ning just Tallinna linnaruumile orienteeritud. LIFT11 tugevuseks on ka see, et kõik tööd on väga erinevad ja kannavad endas erinevat sõnumit. On töid, mis juhivad tähelepanu linnaruumi kitsaskohtadele, mõni neist kutsub avastama linna vähetuntumaid piirkondi, mõni näitab, kui vähese sekkumisega õnnestub muuta keskkonda kasutajasõbralikuks. Kõiki kümmet tööd ühendab asjaolu, et autorid on kohalikud ning tunnetavad linnaruumi ja siinset konteksti. 2010. aasta sügisel avaliku ideekonkursi raames välja valitud 17-st ideest said realiseeritud 10, ehkki kaudselt võib valminud projektide hulka lugeda ka Aap Kaur Suvi tööd „Korsten“.
Toomas Volkmanni paralleelmaailm (0)
Vanamuusikaansamblist lavakasse, fotograafiast sisekujundusse – sellised hüpped pole võõrad Toomas Volkmannile, kelle loodud koduinterjöörid on ühed omanäolisemad ja selgemini äratuntavamad. Disainiloolane Kai Lobjakas pani kirja, mis meelel ja keelel.
Lasva veetorni helisevad astmed (0)
Renoveeritud Lasva veetorni müüre ümbritseb Rõuge vöökiri. Murukatusel on ka oma praktiline külg. Kui sügisel torni katusel maailmaruumi vaadelda, on muru näol tegemist stabiilse alusega teleskoobi tarvis, koges Jaan Sokk.
Idamaiselt šikk BonBon (0)
Ööklubi BonBoni uuendatud sisekujundus segab euroopalikku barokki idamaise elegantsiga. Sisearhitekt Galina Burnakova räägib Karen Jagodinile, kuidas Shanghai Tallinnasse jõudis.
Arenev organism Haapsalus (0)
Disainiloolane Kai Lobjakas külastas Iloni Imedemaad Haapsalus, ja leidis eest loomulikus arengus oleva vaikse maailma, kus sügisese õunakoogi-aroomi keskel koduselt aega veeta.
Laika, Belka & Strelka sisearhitektid (0)
Laika, Belka & Strelka sisearhitektid. Nime järgi võiks oodata midagi mängulist, värvilist, 1960ndate retropoppi. Natuke tehnoutoopiat, natuke koomikseid; poppe bürooruume ja kohvikuid. Tegelikult on kolm naist – Malle Jürgenson, Krista Lepland ja Tea Tammelaan, kelle kaubamärgiks hoopis teravmeelsed ja tundlikud näituse- ja muuseumiekspositsioonid.
Pärnu kaudu Itaaliasse, ilmast hoolimata (0)
Suvepealinna rannaalal leidub renoveeritud puitvillas asjalik kodurestoran, kus kõik on veel suhteliselt uus ja kuidagi kulumata... see on üks versioon itaalialiku lõunamaisuse ja eestiliku põhjamaisuse kohtumisest. Pärnu kaudu käis Itaalias disainiloolane Kai Lobjakas.
Sotsialistlik suveõnn Haabneemes (0)
Kui Nõukogude-ajal oli pisike maalapikene aiamaja või suvilaga ainsaks pääseteeks korrusmaja kitsast korterist rohelusse, siis tänaseks on paljud toonased tüüpprojektide järgi valminud majakesed ümberehitatud või lagunemas.
Elektriline ehituskunst (0)
Urmas Muru ja Peeter Pere omavahelisi võnkeid ning sellest sündiva arhitektuuri voolutugevust käis mõõtmas arhitektuuriteadlane Mait Väljas.
Kloostrid Tiibetis (0)
Arhitekt Ott Kadariku reisikiri Tiibetist tutvustab kloostrite ehitamise põhimõtteid ja loob visuaalse seikluse valgete kastide vahel.
Arhitektuur, mis kõnnib omapäi (0)
Arhitekt Siiri Vallner (arhitektuuribürood KAVAKAVA, Head Arhitektid) võitis äsja esmakordselt välja antud Noore Arhitekti Preemia. Küsitles arhitektuuriteadlane Mait Väljas.
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu
La Bottega – unelmate hõrgutistemaa? (0)
La Bottega trattoria pakub Tallinna vanalinnas rahvalikku itaalia kööki oma tuntud headuses. Pille Lausmäe interjöör seob vahemereäärse romantika keskaegse hansalinnaga.
Puitluik õpetas tudengeid puitu suhtuma (0)
Kiige ja vaatetorni järel on Luik juba kolmas ekstravagantne ja eksperimentaalne puitrajatis, mis Lahemaa mereäärsesse parki rajatud. Eesti Kunstiakadeemia tudengeid juhendanud Jaan Tiidemanniga käis vestlemas Urmas Oja.
Esna mõis – kroonijuveeli uus õitseng (0)
Järvamaa lumiste metsade ja põldude vahel keerutav tee viis muinsuskaitse spetsialisti Artur Ümari Esnale. Omas rütmis tuksuv mõisakompleks räägib keeles, mille mõistmiseks peab võtma aega.
Vana maja nägu korda (0)
„Eramu ja Korter“ jätkab artiklite seeriat vana maja restaureerimise teemadel. Seekord on fookuses puitmaja fassaad ning selle olulisimad osad: laudis, uks ning aknad.
Trepikoda tervitab tulijat (0)
Vana maja trepikoda on kui salalaegas – paotad ukse ja ootad üllatusega, mis silme ees avaneb. Isemoodi põrandakivid, trepikäsipuud ja uksed on ajastu vaimu kandvad detailid. Millele tähelepanu pöörata, et restaureerimistööde käigus miskit hinnalist kaotsi ei läheks, räägib muinsusspetsialist Oliver Orro.
Stalkerid sisekujundusmaastikul (0)
"Vaatame, mida on ja mida ei ole. Seda, mida ei ole, tuleb tekitada", räägivad sisearhitekti haridusega vennad Jan Graps ja Ken Kristjan Ruut. Esimene pääsuke oli "auguga" mööblisari Incognito, nüüd on siirdutud elutoast vannituppa. Diibim kontseptsioon on aga uuel sarjal WooDoo.
Köök – meelte ateljee (0)
Tallinna vanalinna võlvide alla on ennast sisse seadnud ateljeeköök, mis kutsub avastama oma maitseaistinguid ning alistuma kulinaarsetele naudingutele. Milline supp siis kokku on keeratud, käis uurimas Karen Jagodin.
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu.
Kalamaja värsked kohvilõhnad (0)
Kohe Balti jaama turu taga, trammipeatuse juures, asub möödunud aastal kaunilt renoveeritud Tallinna majas kohvik Boheem. Nii nagu vanasti täitsid esimesi korruseid sageli töökodade, kaupluste ja kohvikute meeliköitvad vaated, meelitavad uudistama ka Boheemi suured vitriinaknad.
Pädaste mõis pakub nii uut kui vana! (0)
Kui otsid kohta, kus sügisvihmasid klaasverandal mõnuledes ja kohvi juues silmitseda, taustaks voogavad lained, siis sea sammud Muhumaale. Tänavu suvel lõpulejõudnud restaureerimistöid Pädaste mõisas käis üle vaatamas Aale Kask.
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu
Ökomeelsete duo (0)
Eesti Arhitektide Liidu viimasele eramunäitusele jõudis arhitektide duo, Laur Pihel ja Tauno Aadma, koguni kahe majaga. Ühe katusele oli külvatud muru, teise puhul rõõmustas ehe palkarhitektuur. Looduslähedased materjalid ja traditsioonilised tehnikad käivad kaasas teistegi majadega. Päris ökoarhitektideks mehed end ise ei pea, pigem ökomeelseteks.
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu
Minimalismi kuninganna (0)
Tippsisearhitekt Tiiu Truus ammutab inspiratsiooni kujundatavate kodude elanikest. Tiiuga vestles Aale Kask
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu.
Ralf Tamm - unistaja tehismaastikul (0)
Milleks küll keegi sihikindlalt projekteerib
väikesemahulisi ehitisi, millega ei saa rikkaks
ega kuulsaks? Eramuile spetsialiseerunud
arhitekt Ralf Tammega vestles Aino Ingrid Sepp.
Teistmoodi aiad (0)
Aia kujundamisel ei tohiks
end liialt kammitseda
ega ka suhtuda põlglikult
olemasolevatesse
materjalidesse. Sakslasest
aiakunstnik Reiner Kühnlet
küsitleb Svea Aavik.
Elamulaev (0)
Luksuslik elamulaev
Josephine seisab dokis
Seine jõel keset Pariisi. Ene
Jakobi tutvus prominentide
puhkusekorteriga.
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu
Europan 9 soosis Tartut (0)
Üle-euroopalise arhitektuurikonkursi võitjad on selgunud. Eesti aladest teeb ülevaate Urmas Oja
Lembit-Kaur Stöör teeb isevärki maju (0)
Eelmise aasta parima maja teinud arhitekti küsitles Epp Lankots
Kuldiga - põhjamaade Veneetsia (0)
Kuramaa hurmavat väikelinna külastas Liina Jänes. Lätipoolse nägemuse esitab Kuldiga linnaarhitekt Jana Jakobsone
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu
Voltast, masinate ja mürinata (0)
Arhitektuurikonkursi tulemusi vaeb Liina Jänes
Annelinn - Tartu kuldne kroon, betoonist (0)
Jarmo K otsib Tartu betoonlinnakust väärikust ning poeesiat
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu
Meenutus kodumaise modernismi kuldajast (0)
Ajarännaku 1960. aastatel ehitatud Väino Tamme suvilasse võttis ette Karen Jagodin
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu
Suvi Tallinna lähistel (0)
Erinevaid suvilaid ja erinevaid puhkamisviise uuris noor kunstiteadlane Anne Vetik
Atomgrad Pripjat - alaealise linna surm (0)
Aleksander Tsapov haaras dosimeetri ja koges vargsi katkestatud eluga linna
Seapea ja põdrasarved (0)
Veidi morbiidsust muudab ruumi meeleolukaks, tutvustab Anne Vetik topisekultuuri
Väike Tokyo (0)
Euroopa suurlinnade küsimustikku korrastab Aleksander Tsapov
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu
Gert Sarv (0)
Šarmika arhitekti vastuvõtul käis noor kunstiteadlane Anne Vetik.
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu
Rotermann tuleb! (0)
Kompleksi esimesena valminud oranži maja puhul tutvustab linlikku arendust Urmas Oja
OP! teeb arhitektuuri popiks (0)
It’s a movie on a disc the size of a CD! Ja räägib see sajast eesti arhitektuurist!
Skatepargi arhitektuurilisi tagamaid avastamas (0)
Eestis peetud Simpel Sessionile rulalinna kujundanud kuulsa Nate Wesseli visiidi valguses selgitab rulataja ja linna koostööd Risto Kozer.
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu
Tuleviku vormija Eero Saarinen (0)
Kunstiteadlane Kätlin Siil näitab eeskuju, kuidas üle lahe hea suurkujude näitustel käia.
Voodilood (0)
Anne Vetik ja Paco Ulman pugesid korraks erinevate inimeste vooditesse ja räägivad nüüd sellest.
Arhitektuuriuudised (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu.
Peegelmajade vahel... (0)
...uitas ja unistas Elvis Kollom.
Maalikunstist, kunstnikest ja seintest (0)
... räägib noor maalikunstnik Alvar Reisner.
Hüvasti minimalism! (0)
Nii näib Kätlin Siili arvates hüüdvat uus sisustuspood Studio 79.
Tartu uudismajad tänavalt vaadates (0)
Tartu tänavail uitab juba teistkordselt kortermajakorrespondent Aleksander Tsapov.
Meistriklass (0)
Arhitekt Pille Nagel tutvustab Le Corbusier' elamise masina ideid.
Arhitektuuriuudised laiast maailmast (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu.
Eestlase kodu on rahulik (0)
Sisearhitekt Ivi-Els Schneider räägib Eramu & Korterile oma uuest raamatuts "Eesti kodu".
Tartu uudismajad tänavalt vaadates (0)
Aleksander Tsapov uitas Tartu tänavail uute majade tekitatud emotsioone otsimas.
Arhitektuuriuudised laiast maailmast (0)
Toimetab arhitektuurikriitik Mihkel Karu.
Kodu ja filmi juhuslik rendez-vous. (0)
Filmi ja kodu kokkupuutepunkte üritab sünteesida noor kultuurihuviline Aleksander Tsapov.
Meistriklass (0)
Eramu projekt sünnib arhitekti-ruumilooja peas ja paberil/arvutis, saab impulsse kohast ja ümbrusest, areneb dialoogis tellijaga, on ressursside-võimaluste raamistuses. Nii see täna sageli on. Tõsiasi, et ühepereelamuid kujundab arhitekt, pole väga vana komme – ehk vana vaid sajand? Eramu/talu/maja on olnud lihtne/konservatiivne/tavapärane, iga ehitusmeistri osata.
Tervendav maastik (0)
Tervendavad aiad ei ole lihtsalt „ideaalsed aiad“, millest kirjutades kasutatakse ainult positiivseid ja imelisi sõnu. Tänapäeval on aedade tervendavat mõju proovitud uurida isegi teaduslikult. Tervendavate aedade olemusest, salapärast, kujundamisest ja sellest, miks peaksid mingid aiad üldse tervendavad olema, räägib maastikuarhitekt Kadri Maikov.
Kodueellased (0)
Eelmises numbris puudutasime kergelt kodukalade teemat, kastsime pilgud akvaariumide külluslikku ja võluvasse maailma. Selle käigus selgus aga peagi koduste mikrokosmoste hoopis laiem võimalustering. Vaid taimi sisaldavast veemaailmast dekoratiivsete ja salapäraste kaladega akvaariumideni liikudes terendasid silmapiiril maa ja vee vahepealsed kooslused – polüdaariumid ja troopilistele loomadele mõeldud terraariumid.
Luksus (0)
Luksus, mida iseäranis vähe on, võiks rohkem olla, leiab mõttemängur Elvis Kollom.
Magalas magamas (0)
Andris Feldmanis proovib aru saada, mis lisakvaliteeti evib linnalähedastes asulates punguvate eramurajoonide pakutav elustiil.
Koduakvaarium on võluv (0)
Sukeldume koduste ökoloogilisuse keskuste hingeellu.
Korrast ja korratusest ruumis (0)
Elvis Kollom mõtisklep "vanast heast ruumist".
Vana ja väärikas (0)
Mis on tänapäeval autentselt vana ja väärikas ja mis sellele usinalt viidata püüab.
Kuidas planeerida ruume (0)
Sisearhitekt Ivi-Els Schneider soovitab.
Veevillad - hollandlaste väljakutse ja paratamatus (0)
Pille Nagel kirjeldab veele ehitatud maju.
Disainradiaator laseb fantaasial lennata (0)
Võimalusest muuta kodu isikupärasemaks eriliste radiaatorite abiga räägib Frank Õim.
Lasnamäe versus Tiskre (0)
Karin Pauluse arvates peaks põlisele linlasele meeldima uueneva imagoga "magalas" rohkem kui kinnisvarakülades.
Mõtle, kus sa kõnnid (0)
Peatume põrandakattematerjalide valikul.
Valgustus õues laiendab eluruume (0)
Sisearhitekt Ivi-Els Schneider soovitab.
Radiaator (0)
Paneel-, alumiinium- ja malmradiaatoritest räägib Frank Õim.
Puhkuseks vajalik (0)
Lamamismööbel, terrassid, basseinid.
Valgustusest (0)
Sisearhitekt Ivi-Els Schneider soovitab.
Püüd loodusele lähemale (0)
Rootsi antroposiifilise küla vabavormne arhitektuur.
Kangas ja kardin (0)
Lihtsaim viis muuta tuba stiilseks.
Paljassaare linnulennult (0)
Tallinna vanalinnast viieminutilise autosõidu kaugusel valitseb looduse stiihia. Piirkonnast teeb ülevaate arhitektuuriteadlane Kristel Valk.
Varakult läbi mõelda! (0)
Sisearhitekt Ivi-Els Schneider soovitab.
Unisevõitu Kassisaba (0)
Vaiksest ajaloolisest asumist Toompea lääneküljel, Tallinna kesklinnas, teeb ülevaate arhitektuuriteadlane Aale Kask.
Tervislik eluviis - meie valikud (0)
Sisearhitekt Ivi-Els Schneider soovitab - looduslikud materjalid on otstarbekad ja tervislikud.
Kadriorg täna (0)
Muutuvat ja säilivat Kadriorgu vaatleb Urmas Oja
Pirita-Kose (0)
Ajaloolane Robert Nerman valutab südant ajalooliste objektide halva kohtlemise pärast
Kodu väljaspoolt (0)
Sisearhitekt Ivi-Els Schneider soovitab
Elada Paides? Loomulikult! (0)
Perspektiivikas Paldiski (0)
Kui umbes kaheksa aastat tagasi esmakordselt Paldiskis käisin, tundus linn mulle tõeliselt efektse investeerimismagnetina. Kaks sadamat, raudtee, Tallinna lähedus, palju vaba maad ja ripakil tööjõudu, riigi kapitalimahutused sõjaväeosade näol.
Uus kodu rannamõisa suunal II (0)
Arhitektuuriteadlane Piret Lindpere arendab teemat.
Mustvee – tulevikulinn (0)
Tüüpilise Eesti linnana pole justkui Mustvees suurt midagi: kõigest kaks tuhat elanikku, kaks suuremat tänavat, kaks kohvikut, vilets turg. Samas sillerdab selles miniatuursuses põnevaid perspektiive, mis võiksid kutsuda sinna eramut soetama või turistina rändama. Seda toetab teedevõrk, mis nii Rakvere, Narva kui ka Tartu poolt tulles, võrreldes näiteks Tallinn-Tartu või Tartu-Pärnu omaga, on üllatavalt hea.
Solnessi Arhitektuurikirjastuse OÜ Paldiski mnt 26a 10149 Tallinn, telefon 6613 754 solness@solness.ee