Messe Frankfurt Exhibition GmbH


 

Väljaandmist toetab
Eesti Kultuurkapital

   

Uue demokraatia otsingul

Linnalabor

15.11.2011

Linnalabor käis külas oma üle lahe hingesugulasel, mõttekojal Demos, mis seob ideid ja teostajaid suure space frame’ina.

 Demos – Helsinkis baseeruv mõttekoda – pesitseb tõeliselt demokraatlikus ruumis. Igal sisekujunduslikul ideel ja vormil on siin täieõiguslik eksistents ning selle tulemusel tekkiv mitmekülgsus, nii kakofoonilises kui ka harmoonilises tähenduses, meenutab seda, millisena tundub ühiskonna abstraktne mõiste.

Võtame istet labürintja kontori ühes sopistuses, meiega liituvad Aleksi Neuvonen ja Roope Mokka, veidi hiljem saabuvad Tuuli Kaskinen ja Nasu. Viimane pole küll Demose esindaja, vaid suur traatkarvaline koer, ilmselgelt sage ja oodatud külaline.

SOOJENDUS

Teisi demoslasi pole näha, kuna lähenemas on ühe raporti valmimise tähtaeg ning pool Demosest on kuskil mujal seda kirjutamas. Uuring käsitleb laste ja noorte liikumisharjumusi ning vaatleb probleemi, miks lapsed piisavalt füüsilist koormust ei saa, kuigi spordiringe on varasemaga võrreldes justkui rohkem. Töö tellis spordiklubide ja noortespordi katusorganisatsioon ning sellel on lai sihtgrupp: õpetajad, treenerid, ametnikud, mängude loojad jne. Üks eesmärke oli leida sellele nimekirjale lisa, veel inimesi või rühmi, kes aitaksid välja mõelda ja ellu viia uusi ideid. Selleks korraldati kaks suurt töötuba, kumbki kord ligi kahesaja osalejaga erinevatelt elualadelt.

Aleksi selgitab, kui hädasti on vaja uusi spordi korraldamise viise, kuna tänapäeva laste jaoks on virtuaalne maailm kordades lihtsamini kättesaadav kui reaalne maailm. Alati ei pea trennis käima, aga meie kõige igapäevasem tänavaruum ei ajenda ka sportlikule eluviisile. Lastel ei ole linnas kuskil olla. Pidevalt täienevate regulatsioonide ja nõuete nimekirja tulemuseks on linnaruum, kus saab liikuda vaid standardiseeritud, absoluutselt ohutul moel. Ükski aste pole liiga kõrge, ükski samm ei ole liiga pikk, väljakutsed on elimineeritud. Puu otsa ronimise aeg on möödas.

Demos on optimistlik nagu ikka. See aeg ei ole lootusetult kadunud, kultuuriliste muutuste saavutamine oskusliku tegutsemise abil on võimalik.

 MIS ON DEMOS?

Demos on viis-kuus aastat tagasi Aleksi ja Roope initsiatiivil alguse saanud mõttekoda. Kokku kuulub Demose põhitiimi üheksa liiget, millele lisanduvad eri projektide tarbeks  värvatavad vabatahtlikud ja praktikandid.

Demoslaste töömeetodi keskmes on inimene: see, millisena paistavad protsessid, plaanid, struktuurid ja kõikvõimalik muu linnaelu juhtiv süsteem inimese vaatepunktist. Milliseid tundeid need inimestes tekitavad ning milliseid valikuid tegema tõukavad? Selle uurimiseks ja ennustamiseks korraldab Demos töötube ja kasutab muid sobilikke koosmõtlemise formaate ning koostab uuringuid. “Meie lähenemine on inimkeskne ja tulevikkuvaatav,” võtab Tuuli kokku.

Oma tegevuse jooksul on demoslased õppinud olema kannatlikud. Avalik sektor on väga aeglane – on täiesti tavaline, et institutsioonid pöörduvad nende poole huviga idee vastu, mille Demos on välja pakkunud aastaid tagasi.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 Edasi >

 
© Kirjastus MAJA OÜ