Messe Frankfurt Exhibition GmbH


 

Väljaandmist toetab
Eesti Kultuurkapital

   

Pääsküla raamatukogu. Pärnu mnt. 480A, Tallinn

TRIIN OJARI

29.09.2005

Projekteerija: Arhitektid Muru & Pere
Autorid: Urmas Muru, Peeter Pere
Konstruktor: Ago-Allan Kuddu
Sisekujundus: Katrin Kaevats, Urmas Muru, Peeter Pere
Projekt: 2002–2003
Valmis: 2005
Üldpind: 522 m²

Piki Pärnu maanteed kulgev raudtee-äärne Nõmme pole pooltki nii noobel, kui Vabaduse puiestee poole jääv klanitud villadega kant, kus fooritulede rahulik rütm otsekui sunnib saabujale peale ajastuomast väärikust. Pärnu maantee on auklikum, majaderivi rütm ja aeg kaugelt kakofoonilisem. Pääsküla on Nõmme kaugeim ots, sõjajärgsete barakkide ja sovetiajast pärinevate ilmetute kaupluste-putkadega märgistatud linnaserv. Siit veidi maad edasi algab mühinal juba uue ajastu suburbia kogu oma üheplaanilises banaalsuses – Laagri kastimaailm kõrvuti Veskimöldre uusasumiga, mille mändidealust kodurahu rikub uuselanike tulutu võitlus veelgi uuemate tulijate vastu. Ega asjata võrrelda kaasaegset linna d˛ungli ja selle seadustega kiiremast ja tugevamast. Linn valgub ja entroopia suureneb, marketid ja maanteetrassid toidavad uute ääremaade üleskündi.
Lisaks geograafilisele kauguse märksõnale tavatsetakse kaasaegset äärelinna iseloomustada ka paigana, kus puudub spetsiifiline koha tunne, keskusele omane keerukus ja paljusus – identiteet, kui soovite. Teisalt kujunevad need väärtused tahes-tahtmata ajaga, iseasi, millised planeeringulised algtingimused on arhitekt-arendaja projektile kaasa andnud. Pääsküla on ajalooga äärelinn, möödunud sajandialguse parimate aialinnateooriate kohaselt rajatud rohelinnak, mis oma eramaja- ja aiakesksuses on üsna monofunktsionaalne. Ühiskondlike hoonete võrk on regulaarses krundimustris üsna hajali, uus raamatukogu Pääsküla kaupluse vastas peaks Pärnu maantee arteri ümber uue keskussõlme tekitama.
Kahekordne raamatukogu hoone on planeeritud ja kujundatud äärmiselt lihtsa kastina. Lehisega vooderdatud raamatukasti üks külg on lahti tehtud ja läbi suure klaasseina paistab riiulitemets, osa vallalastud seinast lebab terrassiribana maja ees. Ülejäänud küljed on kiivalt kinnised, vaid peatee poole saab vaadata läbi pisikeste piiluakende. Tähelepanelikum tuvastab kasti välisseintele kujundatud laudiselained.
Kasti sisemus on avar jagamata ruum – igati kaasaegne, paindlikkust ja mobiilsust kummardav tüüphall. Raamatuselver, kus teisele korrusele viib sujuva eskalaatoriühenduse asemel veidi müstiline betoontrepp. Keegi on selle piirdesse uuristanud kandilised, natukene näritud servadega augud. Maani ulatuvast klaasseinast avaneb intiimne vaade ümberkaudsete elamute privaatkeskkonnale – kodune köögis või grillnurgas keerlev elu, häbitu maailmade põrkumine. Olgu see ootamatu linlik tihedus keset laiutavat aialinna märk mitmekihilisema keskuse sünnist.

 
© Kirjastus MAJA OÜ