Messe Frankfurt Exhibition GmbH


 

Väljaandmist toetab
Eesti Kultuurkapital

   

Munistipaalmajad Tallinnas Alvari 37 ja Loometsa 6

TÕNU KAALEP

25.11.2003

Projekteerija: Arhitektid Muru & Pere
Konstruktsioonid: M.S.I. Grupp
Tellija: Tallinna Elamumajandusamet
Valmis: 2003

Kaks kõnealust maja paiknevad Lasnamäe serva tühermaal. Neil on kitsad aknad ja raskestikirjeldatavat värvi seinad. Nende ehitamisel on kasutatud ebatüüpilisi odavaid materjale. Üks maja on viiekorruseline, teine seitsmekorruseline, kuid tema aknajaotus mõjub korruste lugemist häirivalt ja mastaapi muutvalt. Need majad on ehitanud Tallinna linn. Need on sotsiaalmajad.
*
Üks kinnisvaraäritegelane võttis hiljuti sõna Haabersti ja Tiskre vahele planeeritud sotsiaalmajade linnaosa teemal. Tema arust ei tohiks sundüürnikele, aga võib-olla ka lastekodulastele ja vabanenud vangidele üürikortereid pakkuvad linna üürimajad olla nii hinnalisel maal. Jutust kumas läbi lihtne ja inimlik hirm kahtlaste naabrite ja kindla hinnalanguse ees. Inimlik lihtsa inimese või maakleri puhul, aga laiemas kontekstis kahtlane.
Tegelikult on Eesti oma valiku teinud. Eesti valik on pigem taratagused elamurajoonid ja kesklinnaäärsed kortermajad, ka tõkkepuuga, kui saab. Mõte, et eri ühiskonnakihtide segamine hoiab ära getod, on meile võõras. Me tahame unustada vaesuse olemasolu, me tahame unustada erinevused. Me esindame klassiühiskonda, aga me ei taha teisi klasse näha.
Ja siiski, Tallinna linna paljukritiseeritud elamupoliitika kannab kummalisi ja segadustkülvavaid vilju, mis ei kuulu eelmainitud tiskrestuva/getostuva lähenemise tüüpvalikusse. Võim on tellinud asju, mis ei ole tüüpilised.
*
Siinkohal tekibki küsimus, kas sotsiaalmaja saab olla arhitektuuriteos? Kas äärmuslik vorm või uuenduslik lähenemine on omal kohal maksumaksja raha eest teostatava pragmaatilise ülesande lahenduses? (Hollandlased vastaks vist jah, aga me oleme siiski kuskil mujal).
Enamik Tallinna uusi sotsiaalelamuid on rekonstruktsioonid või renoveeringud. Muru ja Pere omad on kõige äärmuslikumad, Rein Murula büroos projekteeritud hoone Koplis on nende kõrval kindlalt kodanlik ja ühemõtteliselt healoomuline.
Mis on üldises kokkuleppes “ilus”? Ilmselt dekoratiivne lähenemine ja arhetüüpilisus. Selles mõttes on Muru & Pere kaks hoonet otsene rünnak rahvapärasele ettekujutusele heast majast. Aga samas vastavad nad ühele teisele ülesandele: olla odav. Leida uusi kokkuhoiuvõimalusi.
Kuid kas teatud esteetikat või antiesteetikat kandvate arhitektide valik pole vägivald massimaitse kallal? Kas avaliku sfääri tellimused peaks vastama masside klišeelikele ootustele?
*
Nende majade olukorra muudavad küsitavaks kaks naabermaja, nende jaoks kohalik Kakumäe või Tiskre. Esimene on 9-korruselise Majaehituskombinaadi tüüpprojekti parandatud, 7-korruseline remiks. Teine on hiljem kõrvale ehitatud, Kalle Rõõmuse büroos projekteeritud viiekorruseline eriprojektiga maja. Selle maja elanikud mässavad, ja neil on õigus. Neile lubati Lasnamäe jaoks erandlikku looduslähedust ja nad said kvartali, mis on suletum ja kandilisem kui 1980-ndatel ehitatud. Piirkonna planeering pärineb Lasnamäe peatamise eelsest ajast. See on konfliktsituatsioon, majade sõda, mis võib võtta oma vormi ka inimsuhetes. Ma mõistan kõvera katusega maja elanikke väga hästi.
*
Võrdlesin “Ekspressis” Muru & Pere sotsiaalmaja Kalle Rõõmuse büroos loodud uue, euronõuetele vastava Tartu vanglaga. See ei ole

1 | 2 Edasi >

 
© Kirjastus MAJA OÜ