Messe Frankfurt Exhibition GmbH


 

Väljaandmist toetab
Eesti Kultuurkapital

   

Tagahoovi elluäratamine. TTÜ Väikelaevaehituse Kompetentsikeskuse katsebasseinihoone Kuressaares

Hannes Koppel

05.07.2014

Peaprojekteerija: Komissarov Arhitektuur
Arhitektuur: Aet ader, Mari Hunt, Kadri Klementi, Kalle Komissarov, Lembit-Kaur Stöör
Konstruktsioonid: Toomas Tammerik (eelprojekt), Jüri Rao, O2 (tööprojekt)
Tellija: MTÜ Kuressaare Campus
Hoone netopind: 1436,9 m2
Projekt: 2011-2014
Valmis: 2014

Päike oli juba madalal, tee oli tühi, koduni oli veel oma kolm tundi, sealhulgas praamisõit. Autoraadio oli vait ja mõtlesin sellele artiklile siin. Ettepanek kirjutada vastvalminud Väikelaevaehituse Kompetentsikeskuse katsebasseinihoonest Kuressaares kui projektist keskusest eemal tundus Tallinna poolt tulles üsna selge teemapüstitusena. Järgmisel hommikul Kuressaares tajusin mõõtkava vahet. Olin viimased viis aastat Kuressaare linnaarhitekti ametis tegelenud pidevalt asukoha teemaga, püüdnud leida seoseid, mis toetaks keskust, kesklinna, kvartalit. Kuressaares on keskuse ja perifeeria vahe mõõdetav majanumbrites, tänavates. Nägin viis aastat, kuidas Tallinnas kaardile pandud näpp ja õhates öeldud Kuressaare võis tähendada halba investeeringut. Vastupidist aga põhjaliku eeltöö korral kohapeal.

Katsebasseinihoone sünd on omamoodi edulugu, teadlike valikute ja juhuste duett. Sel aastal oma 15. sünnipäeva tähistanud Tallinna Tehnikaülikooli Kuressaare kolledž kolis. Justkui kohaselt ühele provintsilinna kolledžile toimetati viimane aastakümnend näotus 60ndate lõpu administratiivhoones vaikses kõrvaltänavas. Ei saa just öelda, et kooli ambitsioon kattunuks selle välise kuvandiga. Kolledž arenes välja Saarte Instituudist, asutusest, mis loodi rakendamaks teadustulemusi saarte eripära säilitamiseks, taastamiseks ja arendamiseks. Abstraktsed eesmärgid, kuid mõeldes Väikelaevaehituse Kompetentsikeskuse olemusele täna, siis kummardus.

Kolimisele samm lähemale. Innukalt oma valdkonda arendades jõuti vajaduseni rajada väikelaevamudelite katsebassein. Küll mudelitele, kuid 40 meetrit pikk. Neljakümnest meetrist sai varsti kuuskümmend ja soov bassein koolihoonega liita ei tundunud kuidagi võimalik ei garaaže lammutades ega maa alla minnes. Nõukogudeaegse õppehoone aurat poleks hiigelinvesteering niikuinii parandanud. Asukoht oli endiselt vale.

Meenub üks telefonikõne. Jah, see bassein ei mahu mingi valemiga. Seda ülestunnistust kolledži juhataja asetäitjalt olin oodanud mitu nädalat. Pakkusin eksprompt välja asukoha 300 meetrit kesklinnale lähemale. Politsei- ja piirivalveamet oli just kolinud kampaania korras rajatud uude ühendhoonesse ja jätnud maha kaks ajaloolist hoonet peatänaval. Ühesõnaga, pakkusin, et ehitame basseini endise piirivalvehoone tagahoovi. Küsimusele, kas bassein koolist natuke kaugele ei jää, vastasin, et kooli kolime ka, tühjaks jäänud piirivalvehoonesse. Järgnes mõttepaus.

Nüüd on kool kolinud. 18. sajandi lõpul ehitatud endine kohtuhoone peatänaval, arhitektuurimälestis nr 20875. Üks esinduslikumaid varaklassitsistlikus stiilis hooneid Kuressaares, millega liitub hoovil arhitektuurivõistluse võidutöö alusel büroo Komissarov Arhitektuur arhitektide projekteeritud katsebasseinihoone. Nüüd võiks kooli kuvandist uuesti rääkida.

Kuressaare on kahanev linn, eripäraks aga asukoht teispool vett ja asjaolu, et 14 000 elanikuga väikelinn on keskuseks 30 000 elanikuga Saaremaale – püsielanikele ja suvesaarlastele. Kaugus suurematest keskustest mandril tingib vajaduse suuremale valikule teenustele kohapeal. Kuressaare on omamoodi täisväärtuslik linnamudel. Miniatuurne mõõtkava tingib linnaehituslikest visioonidest hoopis enam süvenemist detailidesse, linnaliste funktsioonide olemusse. Linnas liikudes tajub hästi, millised tänavad töötavad ja mitmendal sammul linn sisuliselt lõpeb. Kogu linnastruktuur on äärmiselt habras. Kadunud on väikesed toidupoed, riideid ostetakse mandrilt või tellitakse Hiinast. Kaubanduse asemele on raske leida funktsiooni, mis Kuressaare südalinna sisustaks. Kolledž sobib selleks suurepäraselt.

Kui Tallinnast tulles ja

1 | 2 Edasi >


 
© Kirjastus MAJA OÜ